menu
serce

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy – święta wszystkich osób, którym bliska jest bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi.
 

W dniu 14 czerwca obchodzone jest święto Honorowych Dawców Krwi. Na całym świecie żyje kilkadziesiąt milionów osób, które bezinteresownie dzielą się najcenniejszym darem – krwią, by nieść pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.
W Polsce grupa Honorowych Dawców Krwi liczy około 600 tys. osób. Wydarzenie zostało ustanowione w 2004 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i jest wyrazem uznania dla osób, które każdego dnia pokazują, że tętni w nich dobro.

14 czerwca to obchodzone rokrocznie wielkie święto Honorowych Dawców Krwi oraz szczególny dzień podziękowań i docenienia Krwiodawców, którzy każdego dnia decydują się na szlachetny gest, jakim jest oddanie krwi. To również okazja do edukacji, budowania świadomości na temat konieczności niesienia pomocy oraz zachęcania do włączenia się w honorowe krwiodawstwo w przeddzień okresu wakacyjnego – najtrudniejszego czasu dla publicznej służby krwi.

By podkreślić jak ważną rolę pełnią Honorowi Dawcy Krwi, z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 czerwca 2022 r. przed Pałacem  Prezydenckim stanął mobilny punkt pobierania krwi. W mobilnej zbiórce krwi udział wzięli pracownicy Kancelarii Prezydenta RP, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centrum Obsługi KPRP, a także funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa – pokazując, jak mocno tętni w nich dobro.

Krew ludzka – symbol życia, absolutnie konieczny i decydujący o naszym zdrowiu – nie istnieje w innej postaci niż naturalna. Jej jedynym źródłem jest organizm człowieka. Nie potrafimy jej sztucznie wyprodukować. Możemy się nią jedynie podzielić – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda.

Wierzę w ofiarność i dobroć Polaków, dlatego jestem przekonany, że krwiodawców będzie przybywać. Jest nas około sześciuset tysięcy, ale może być znacznie więcej. Mówię nas, bo też mam zaszczyt zaliczać się do tego grona. Być krwiodawcą to zaszczyt i honor! – dodał Prezydent.

Honorowe krwiodawstwo to piękna i szlachetna misja dzielenia się dobrem. Krew jest lekiem, którego nie da się niczym zastąpić. Codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia podczas operacji, zabiegów, jak również w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych. Dzięki ofiarności Krwiodawców w 2021 r. zostało przeprowadzonych ok. 1,5 mln przetoczeń krwi i jej składników – stwierdził Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.

W Światowym Dniu Krwiodawcy składam wyrazy szacunku i uznania za zaangażowanie tysięcy wspaniałych ludzi – Krwiodawców, którzy są źródłem krwi dla drugiego człowieka i nadzieją na życie dla wielu pacjentów. Pamiętajmy także, że wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, kiedy szczególnie potrzeba krwi, dlatego apeluję o oddawanie krwi, zwłaszcza do osób, młodych, zdrowych, aktywnych fizycznie, by dołączyły do grona Krwiodawców. Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce czekają na Honorowych Dawców Krwi  – dodała Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew ratuje zdrowie i życie i tak niewiele potrzeba, aby nieść pomoc potrzebującym. Każdy z nas posiada w sobie drogocenną krew, którą może podarować innym. Wystarczy udać się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego bądź na wyjazdową akcję pobierania krwi, aby włączyć się w realizację szczytnego celu i pokazać, że „Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro”.

Więcej informacji: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-akcja-oddawania-krwi-swiatowy-dzien-krwiodawcy,55423