menu
serce

Wspólnie dla bezpieczeństwa

Jak wyglądają procedury bezpieczeństwa w RCKiK?

Po pierwsze, dawca wchodząc do budynku, musi mieć założoną maseczkę, zdezynfekować ręce i zachowywać zalecany dystans.

Po drugie, dawca ma obowiązek poinformowania Centrum, jeśli:

– przed donacją miał kontakt z osobą zakażoną

– po wizycie został skierowany na kwarantannę lub w nadzór epidemiologiczny

– po donacji dowiedział się o dodatnim wyniku testu na COVID-19.

Epidemia COVID-19 trwa. W związku z tym pojawia się sporo pytań o to, kto nie może oddać krwi. Odpowiadamy.

– Dawcy z potwierdzonym COVID-19 nie mogą oddawać krwi lub osocza.

– Dawcy prawdopodobnie/potencjalnie narażeni na SARS-CoV-2 (nadzór epidemiologiczny) mogą oddawać krew lub jej składniki po okresie nie krótszym niż 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 lub w trakcie diagnostyki.

– Dawcy po powrocie z kraju z utrzymującą się lokalną transmisją zakażeń SARS-CoV-2 mogą oddawać krew lub osocze po okresie nie krótszym niż 10 dni od powrotu do Polski. Lista krajów, po powrocie, z których obowiązuje czasowa dyskwalifikacja z przyczyn epidemiologicznych, aktualizowana jest co dwa tygodnie.

– Dawcy, którzy wyzdrowieli z potwierdzonego COVID-19 mogą oddać krew lub jej składniki po okresie nie krótszym niż 14 dni od udokumentowanych dwóch negatywnych wyników badania RNA SARS-CoV-2 z górnych dróg oddechowych lub 28 dni po ustąpieniu objawów lub po okresie nie krótszym niż 18 dni po zakończeniu izolacji.

– Dawcy, którzy objęci byli kwarantanną, mogą oddawać krew lub jej składniki po okresie nie krótszym niż 18 dni od jej zakończenia.