Strona bez barier
kontrast: czcionka:

Osocze to płynny składnik krwi

24 kwietnia 2020

Osocze to płynny składnik krwi, w którym zawieszone są składniki komórkowe krwi oraz białka i związki organiczne i nieorganiczne. Osocze pełni w organizmie wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia transport cząsteczek niezbędnych do prawidłowej pracy wszystkich komórek – białek, elektrolitów oraz substancji odżywczych, a dzięki fagocytom i przeciwciałom w nim zawartych osocze pełni funkcje obronne przeciwko obcym antygenom. Osocze transportuje również produkty przemiany materii powstałe w wyniku procesów zachodzących w komórkach.

Osocze odpowiada także za procesy krzepnięcia. Dzięki zawartym w nim czynnikom krzepnięcia, osocze jest cennym lekiem oraz składnikiem, z którego wytwarzane są koncentraty czynników krzepnięcia podawane pacjentom z wrodzonymi skazami krwotocznymi m.in. z hemofilią A i B (u których występuje brak lub niedobór odpowiednio czynnika VIII lub czynnika IX), z obszernymi oparzeniami ciała (u których występują zaburzenia krzepnięcia krwi), podczas operacji do powstrzymania silnych krwotoków, a także w przypadkach nowotworów i chorób wątroby (w przebiegu których zaburzony jest proces krzepnięcia).

Krwiodawcy są wśród nas

Pokaż znajomym, że oddajesz krew i zachęć ich do Honorowego Krwiodawstwa. Dołącz do społeczności krwiodawców na Facebooku i skorzystaj z aplikacji "Łączy nas Czerwona Nitka"!   Zobacz jak działa aplikacja   Krok 1                   ...

Czytaj dalej
Gdzie można oddać krew.
Sonda

Jaka jest twoja grupa krwi?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress